Lync Server 2013 CU3 Install – Update October 2013

Lync Server 2013 için üçüncü güncelleme paketi KB2809243  08.10.2013 tarihinde yayınlandı. Toplamda 13 farklı bileşeni kapsayan güncellemede, FE sunucu üzerinde 9 bileşen için güncelleme görünmekte.

Güncelleme mediation server ve lync web app üzerinde birkaç hatayı düzeltmekle birlikte daha çok performans ve stabiliteyi arttırmaya yönelik olarak duyuruldu.

Yükleme paketini bu linkten indirebilirsiniz.

Yükleme aşamaları :

Standart Ed. ve Enterprise pool yapıları için farklı birkaç aşamaları izlememiz gerekecek, ancak enterprise pool yapısı için yapılması gerekenleri adımlar arasına not düşürek belirtiyor olacağım.

Enterprise Pool

Aşağıda belirttiğim aşamalar sadece Enterprise Pool yapısı için geçirli. Get-CsPoolUpgradeReadinessState komutu ile pool’u update için hazır duruma getirmemiz gerekiyor, Busy olarak dönüş olursa ReadyforUpgrade görene kadar komutu tekrarlamamız gerekecek. Sonrasında pool üzerine yeni bağlantıları engellemek için aşağıdaki komutu girmemiz gerekli.

Bu aşamadan sonra pool üzerindeki FE sunuculardan LyncServerUpdateInstaller.exe update  dosyamızı çalıştırmaya hazır hale getirmiş oluyoruz.

Standart Ed. ve Ent. Pol için ortak adımlar:

FE sunucumuz üzerinde update dosyamız LyncServerUpdateInstaller.exe çalıştırılarak ilgili bileşenler üzerinde güncelleme işlemi başlatılır.  Herhangi bir hata alınmaması durumunda güncelleme işleminin tamamlanması için sunucunun yeniden başlatılması gerekecektir.

Veri tabanı güncelleme işlemleri için

lyncfe01.hakansen.com.tr kısmına front end sunucumuzun adını FQDN olarak yazıyoruz. Bu işlem ile konfigürasyon database gerekli güncellemeler yapılmış olur.

Monitoring/Archiving/Persistent Chat Database’lerimiz aynı sunucu üzerinde ie aşağıdaki komut ile tüm sql instance’ların güncellenmesini sağlabiliriz.

Persistent Chat Databases ayrı bir sunucuda ise aşağıdaki komut ile güncelemeyi yapmamız gerekir.

Central Management Database update

Central Management Store Lync 2010 bir yapıda tutuluyorsa Install-CsDatabase –CentralManagementDatabase komutunu çalıştırmamanız gerekiyor. (2010 to 2013 migrate yapıp Central Management Store taşımayanlar için)

Ve Şubat 2013 yayınlanan güncellemeyi yaptıysanız bu aşamayı geçebilirsiniz. Aşağıdaki komutu kullandığınızda zaten güncel olduğu için bir diğişiklik yapılmadığını loglardan görebilirsiniz.

Central Management Store hangi sunucuda tutulduğunu ve sql server instance bilgisini öğrenmek için aşağıdakı komutu kullanabilirsiniz.

Mobility service Aktif Etme

Enable-CsTopology komutu ile mobility servisi yeniden aktif ediyoruz..

 Unified Communications Web API Aktif Etme

Son olarak Director rolünün kurulu olduğu sunucudan Bootstrapper.exe toolu ile web kompenentlerinin güncellenmesini sağlıyoruz.

 

Topolojiniz üzerindeki edge gibi diger sunucularda güncelleme dosyasını çalıştırarak gerekli güncellemelerin yapmayı unutmayınız. Adımların problemsiz tamamlanabilmesi için oluşan log dosyalarını detaylı incelemenizi öneririm.

Böylece lync server 2013 CU3 kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 5 = 3